MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W KURZĘTNIKU

Super User. Opublikowano w Wydarzenia 2017 rok

Image-1Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kurzętnik już po raz jedenasty zaprosili wiernych w Niedzielę Palmową na Misterium Męki Pańskiej.  To duchowe i artystyczne przedsięwzięcie przygotowujące do świąt Wielkiej Nocy rozpoczęło się wjazdem Jezusa w otoczeniu uczniów pośród tłumu mieszkańców i przybyłych gości. Na czas inscenizacji Kurzętnik stał się Jerozolimą, a Góra Zamkowa- biblijną Golgotą. Uroczysta procesja, której towarzyszyły śpiewy kobiet przeszła na plac widowiskowy Gminnego Centrum Kultury, gdzie odbyła się Ostatnia Wieczerza. Jezus stanął przed Piłatem i Herodem oskarżany przez faryzeuszy i dostojników żydowskich. Rzymscy żołnierze powiedli Go na kurzętnicką Golgotę- Górę Zamkową, gdzie został ukrzyżowany.

W przedsięwzięcie pasyjne zaangażowanych było ponad stu aktorów- amatorów. Publiczność dopisała, wierni wspólnie przeżyli mękę i śmierć Jezusa. Autorzy widowiska rokrocznie urozmaicają je nowymi scenami w taki sposób, aby było atrakcyjne dla widzów. Plenerowe przedstawienie pasyjne to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego rozważamy ostatnie chwile ziemskiego życia Syna Bożego towarzysząc mu tym samym w sposób symboliczny. Misterium podsumował proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Kurzętniku- Zdzisław Szymański, a także zastępca wójta gminy Kurzętnik- Teresa Łątkowska.