Drukuj

Międzywojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych

Anna Błaszkowska, GCK Kurzętnik. Opublikowano w Wydarzenia 2013 rok

ImageDnia 16 czerwca b.r. w niedzielne słoneczne popołudnie Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku zaprosiło miłośników folkloru do kurzętnickiego amfiteatru na Międzywojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych. Na plenerowej scenie amfiteatru zaprezentowało swój dorobek artystyczny jedenaście kapel i zespołów folklorystycznych z terenu Warmii, Mazur, Kujaw, Pomorza i Powiśla. Licznie zebrana publiczność miała niebywałą ucztę kulturalną dla ucha i oka. Barwne i rozśpiewane kapele wirowały na scenie w kolorowych strojach regionalnych i wykonywały znane ludowe piosenki włączając do wspólnego biesiadowania publiczność.

Podczas przeglądu wystąpiły następujące kapele i zespoły ludowe: ANIBABKI i KURCZACZKI z Kurzętnika, OSTRÓDZIANIE z Ostródy, DZIECI ZIEMI IŁAWSKIEJ i GOSPOSIE z Laseczna, BYLEBABKI z Łąkorza, DYBZAKI z Gierzwałdu,
POWIŚLANKI z Kwidzyna, WRZOSY z Lubawy,   ZŁOTY KRĄG z Bobrowa

i MOZAIKA z Miłomłyna. Warto nadmienić, że tradycje folklorystyczne celebrowane są również przez najmłodszych. Podczas spotkania z folklorem swoje umiejętności prezentowały dwa zespoły dziecięce: DZIECI ZIEMI IŁAWSKIEJ i KURCZACZKI.

Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, która bawiła się znakomicie. Występy miały charakter przeglądu, każdy z uczestników otrzymał takie same nagrody.

Pomysł kultywowania ludowości, tradycji folklorystycznych został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od którego GCK w Kurzętniku otrzymało dofinansowanie.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego